بوم گردیجاذبه های گردشگریفرهنگیمزه گردی

معرفی شهر کلاردشت

شهر کلاردشت، دشتی بزرگ در میان کوهستان‌های البرز است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۲۵۰ متر می‌باشد و از جمله شهرهایی محسوب می‌شود که در طول سال هوای غیر شرجی و خنک دارد. این یکی از مزیت کلاردشت نسبت به شهرهای مازندران از جمله چالوس، کلارآباد و متل قو است. کلاردشت از جهات مختلف به عنوان یک شهر توریستی مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آنها طبیعت سرسبز، جنگل‌های انبوه، کوه‌های سر به‌فلک کشیده، مردمان مهربان و مهمان‌نواز و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی است. اغلب مردم کلاردشت مازنی بوده و آداب و رسوم این منطقه را دارند. البته از حدود ۳۰ سال پیش برخی از مردم کردنشین به این ناحیه کوچ کرده‌اند و در نتیجه شاهد مردمانی هستیم که با لهجه کردی در این منطقه صحبت می‌کنند.

تاریخچه کلاردشت

اسناد تاریخی کلاردشت نشان می‌دهد که نام قبلی این منطقه، کلار بوده که هم‌اکنون بقایای آن شهر قدیمی در تپه کلار به چشم می‌خورد. این تپه در روستای لاهور قرار دارد و در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است. منطقه کلاردشت در دوران پهلوی و قاجار بسیار موردتوجه شاهان و درباریان برای تفریح و گردش بوده است. از یافته‌های تپه اجابیت کلاردشت پیداست که قدمت این شهر به ۴ هزار سال پیش می‌رسد.

از طرفی، جام طلایی پیدا شده در کلاردشت نشان می‌دهد که قدمت آثار تاریخی این شهر به ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. این جام هم‌اکنون در موزه ایران باستان تهران نگهداری می‌شود. جالب است بدانید که در گذشته این شهر دارای دشت‌های وسیع و باتلاقی فراوانی بوده که در آن غوک و وزغ بسیاری زندگی می‌کرده‌اند. کلار به معنی غوک و وزغ است و برای همین به این منطقه کلاردشت می‌گویند.

آداب‌ و‌ رسوم کلاردشت

بدون‌شک آداب و رسوم روستاهای شمال به اندازه طبیعت آن جذاب و اصیل است. در کلاردشت هم مانند دیگر شهرهای شمالی رسومی جریان دارد که خوشبختانه مردم محلی برای حفظ آن‌ها تلاش می‌کنند. مثلا در اواسط اسفند، مراسمی به نام جنگ تخم‌مرغ در کلاردشت برگزار می‌شود که در آن جوان‌ها با شکستن تخم‌مرغ‌های هم مسابقه برگزار می‌کنند. در نهایت برنده، همه تخم‌مرغ‌های باقیمانده را صاحب می‌شود!

نوشته های مشابه

از طرفی، در بعضی روستاهای کلاردشت مثل روستای کلنو، سه چهارشنبه‌سوری برگزار می‌شود به نام‌های کُله چهارشنبه‌سوری، خاله چهارشنبه‌سوری و چهارشنبه آخر سال که در این سه شب مردم شمع‌های دست‌ساز در گوشه و کنار روستا روشن می‌کنند و از روی دسته کاه‌های آتش زده، می‌پرند. برای شام هم معمولا یک غذای پلویی می‌خورند تا خانه‌شان در طول سال برکت داشته باشد. مراسم سمنو پزان، عیدی تازه عروس‌ها، شام شب سال نو و مراسم نوعید از دیگر آداب و رسوم کلاردشتی‌ها در ایام نوروز است.

کلاردشت
کلاردشت

اقتصاد کلاردشت

اغلب مردم کلاردشت گله‌دار و کشاورز هستند. آن‌ها از کار در شالیزارها، زمین‌های کشاورزی و تولید لبنیات از دام‌های‌شان کسب درآمد می‌کنند. اما گردشگری هم در اقتصاد این منطقه نقش مهمی ایفا می‌کند. برگزاری تورهای گردشگری، اجاره اقامتگاه‌ها و خدمات مربوط به غذا و رستوران، منابع درآمدی مناسبی را برای مردم بومی ایجاد کرده است. البته هنرمندان کلاردشتی نیز با فروش دست‌سازه‌های خود در بازارهای محلی به اقتصاد خانواده کمک می‌کنند.

بهترین محله‌های کلاردشت

در بین کگردشگران محله‌های کلاردشت محبوبیت زیادی دارند. برخی از این محله‌ها بسیار مناسب برای اجاره یا رزرو ویلا و سوئیت هستند. در زیر مهم‌ترین محله‌های کلاردشت را معرفی کرده‌ایم و بهترین محله برای اجاره و رزرو ویلا نیز بیان شده است:

حسن کیف

مرکز بخش شهری شهرستان کلاردشت، حسن کیف نام دارد. تمام ادارات و بانک‌ها در این قسمت کلاردشت قرار دارند و بخش اعظمی از جنوب کلاردشت را محله حسن کیف شامل می‌شود. این محله به چهار زیر بخش به نام‌های نصیری، گرکپس، مدرس و محله قدیمی تقسیم می‌شود.

منطقه دوبال کلاردشت

منطقه دوبال کلاردشت یکی از مهم‌ترین محله‌های کلاردشت برای گردشگران و بومیان محسوب می‌شود. اغلب ویلاهای نوساز کلاردشت در این منطقه قرار دارند. به طور کلی منطقه دوبال کلاردشت، منطقه اعیان‌نشین و لوکس است که در میان بین محله اجابیت و مجل قرا گرفته است. اگر به دنبال مکان مناسب و ساکت می‌گردید، این منطقه مکان مناسبی برای اجاره ویلا در کلاردشت است.

روستای مجل کلاردشت

کلاردشت

جاهای دیدنی کلاردشت بسیار متنوع هستند. بسیاری از آن‌ها در طبیعت زیبای کلاردشت دیده می‌شوند و برخی نیز جزو آثار تاریخی کلاردشت به حساب می‌آیند. از ادامه به مهم‌ترین دیدنی‌های کلاردشت اشاره خواهیم کرد.

دهکده مازیچال

دهکده مازیچال
دهکده مازیچال

یکی از دیدنی‌های کلاردشت، دهکده مازیچال است. این روستای کوچک در ارتفاعات کلاردشت قرار دارد و در زمانی که هوای ابری‌ست، روستا به اقیانوس ابر تبدیل می‌شود. در مازیچان، ویلاها و اقامتگاه‌های بومگردی متعددی وجود دارد ولی اگر اهل کمپینگ هستید، می‌توانید با تجهیزات مناسب به این روستا سفر کنید.

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت
دریاچه ولشت

یکی از دریاچه‌های اطراف کلاردشت، دریاچه ولشت است. این دریاچه برای شنا، قایق‌سواری و ماهی‌گیری بسیار مناسب می‌باشد. حتی اگر می‌خواهید زمانی را در آرامش بگذرانید، می‌توانید در کنار دریاچه بنشینید و از صدای طبعیت لذت ببرید. ولشت در پاییز و بهار بسیار زیبا می‌شود و همچنین در زمستان آب دریاچه یخ می‌زند.

علم کوه

علم‌کوه بعد از قله دماوند، بلندترین کوه ایران است که در جنوب دریای مازندران قرار دارد. صعود به علم‌کوه کار راحتی نیست و نیاز به تخصص و تجهیزات کافی برای کوه‌نوردی دارد. یکی از دیدنی‌های جالب در علم‌کوه، سنگ سماور است. سنگ سماور تخته سنگی بزرگ به صورت عمودی است که در مسیر صعود به قله قرار دارد. این تخته سنگ به حالت ایستاده بر سطح کوچکی در شیب‌کوه قرار گرفته و بسیار دیدنی و زیباست.

کاخ اجابیت

یکی از جاذبه‌های تاریخی کلاردشت، کاخ اجابیت است. این کاخ در زمان پهلوی ساخته شد و در حدود ۷۰ الی ۸۰ سال از زمان ساخت آن می‌گذرد. معماری کاخ از معماری اروپا الهام گرفته شده و کاخ در میان درختان زیبای شمال قرار دارد.

سیاه بیشه

سیاه بیشه یکی زیباترین مناطق ایران در میان جنگل‌های شمال است. این منطقه در روزهای بارانی پوشیده از مه می‌شود و فضای وهم‌آلود و زیبا ایجاد می‌کند. در این منطقه، محدوده شکار ممنوع سیاه بیشه وجود دارد. این منطقه وسعتی در حدود ۹۰۰۰ هکتار دارد.

امامزادگان کلاردشت

آستان امامزادگان سید حسن، سید حسین و سیده خیرالنساء (علیهم السلام) یکی از جاذبه‌های فرهنگی کلاردشت محسوب می‌شود. این امامزادگان از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام هستند و کسانی که قصد زیارت و اقامت در این زیارتگاه را دارند، می‌توانند از امکاناتی مانند زائرسرا و سرویس بهداشتی آن استفاده کنند.

دریاچه حصارچال

دریاچه حصار چال، دریاچه‌ای فصلی است که در فصل تابستان و اوایل پاییز ایجاد می‌شود. آب این دریاچه بسیار زلال و شفاف است و از ذوب شدن یخچال‌های دامنه کوه ایجاد می‌شود. برای رسیدن به این دریاچه زیبا می‌توانید از طریق دشت حصار چال به آنجا بروید و در حدود ۴۰ دقیقه نیز کوهپیمایی کنید. دریاچه حصار چال در مسیر علم کوه قرار داشته و کوهنوردان در مسیر صعود خود به قله در این مسیر اتراق می‌کنند.

سوغات و صنایع دستی کلاردشت

صنایع دستی کلاردشت به مانند جاذبه‌های و دیدنی‌های این شهر بسیار مشهور و در میان گردشگران محبوب است. یکی از معروف‌ترین صنایع دستی این شهر، قالی است. از دیرباز کارگاه‌های قالی‌بافی در کلاردشت و روستای مکارود به‌عنوان مرکز تولید قالی استان مازندران محسوب می‌شدند. طرح‌ها و نقشه‌های قالی‌های کلاردشت برگرفته از طبیعت و فرهنگ کلاردشت بود و بسیاری از این نقشه‌ها در ذهن زنان و بافندگان باقی مانده است. در برخی از نمونه‌های اصیل، رنگرزی نیز به‌صورت سنتی انجام می‌شود. قالی کلاردشت می‌تواند انتخاب عالی به عنوان سوغات این شهر محسوب گردد.

اما اگر برای دوستان و آشنایان خود می‌خواید سوغاتی از کلاردشت تهیه کنید، بهتر است به سراغ شیرینی‌های کلاردشت بروید. کلوچه‌ها و انواع نان‌های محلی می‌توانند سوغات جذابی برای سفرتان باشند. همچنین زیورآلاتی که زنان و دختران تهیه می‌کنند، سوغات دیگری از کلاردشت است که در بازارهای روز و بازارهای صنایع دستی می‌توانید پیدا کنید.

مراکز خرید کلاردشت

بازار روز و بازار ترکمن‌های کلاردشت از جمله بازارهای سنتی هستند که انواع اجناس محلی، سوغات و صنایع دستی کلاردشت را برای فروش عرضه می‌کنند. پنجشنبه‌بازار کلاردشت نیز دارای شهرت زیادی بوده و از جمله بازارهای قدیمی و سنتی این شهر محسوب می‌شود. فروشندگان زیادی از نقاط مختلف استان مازندران صبح زود بساط خود را به این بازار آورده و انواع کالا و محصولات کشاورزی خود را به فروش می‌رسانند. انواع مواد لبنی، میوه و سبزی‌های محلی با رنگ و بوی بی‌نظیر در بازار به چشم می‌خورد. فضای این بازار بسیار زیبا و به‌یادماندنی است که در کنار لهجه شیرین زنان و مردان مازنی و انواع محصولات محلی بسیار دلنشین می‌باشد. در کلاردشت برای گردشگران و افراد بومی، بازارهای سنتی پاساژ و مراکز خرید مدرن بسیاری ساخته شده‌ است. مرکز خرید الماس، مرکز خرید شقایق واقع در خیابان جهان آرا ، پاساژ میلاد نور (بازار و مرکز خرید) در خیابان شهید کریمی نژاد و مجتمع تجاری لیوسان  نیز در بلوار امام خمینی کلاردشت قرار دارد.

غذاهای محلی کلاردشت

کلاردشت یا بهشت گمشده ایران هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیای است. یکی از جاذبه‌های اصلی سفر به شمال، تست کردن غذاهای محلی این منطقه محسوب می‌شود. بسیاری از غذاهای محلی کلاردشت بر اثر زندگی مسالمت‌آمیز با طبیعت شکل گرفته است. برای طبخ آش‌ها، خوراک‌ها، خورشت‌ها و دسرهای این منطقه نیاز به مواد اولیه بومی است. از مهم‌ترین غذاهای محلی کلاردشت می‌توان به کباب ترش، کته کباب، مرغ ترش محلی، انارپیچ، میرزا قاسمی و باقلی پلو اشاره کرد.

اقامت در کلاردشت

با توجه به گردشگرپذیر بودن منطقه کلاردشت، نگرانی در زمینه اقامت وجود ندارد. تعداد هتل‌های کلاردشت زیاد نیست. بنابراین در کلاردشت نمی‌توان به سراغ هتل رفت اما مهم‌ترین اقامتگاهی کلاردشت، ویلاها و اقامتگاه‌های بومی است. اقامتگاه‌های بومگردی در کلاردشت تنوع بسیار بالای دارند و براساس سلیقه و سبک سفر خود می‌توانید انتخاب و رزرو کنید. ویلاهای کلاردشت نیز از تنوع بالای برخودار هستند. برخی از این ویلاهای در میان جنگل ساخته شده‌اند و امکانات لوکس و مدرنی دارند. برای رزرو اقامتگاه‌های بومگردی یا ویلا به راحتی می‌توانید به سراغ وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های اجاره ویلا یا اقامتگاه‌های بومگردی بروید.

راه‌های دسترسی به کلاردشت

فاصله کلاردشت تا تهران در حدود ۱۹۰ کیلومتر است که جزو شهرهای نزدیک به استان تهران محسوب می‌شود. با حدود ۳.۵ ساعت رانندگی از تهران می‌توان به کلاردشت رسید. یکی از مسیرهای دسترسی به کلاردشت، جاده زیبای چالوس است. در این جاده، قبل از رسیدن به چالوس باید به سمت کلاردشت تغییر مسیر داد.

مسیر دیگر برای رسیدن به کلاردشت که به نسبت جاده چالوس طولانی‌تر اما خلوت‌تر است، جاده هزار می‌باشد. جاده هراز از سمت آمل، محمودآباد، نور ، چالوس به کلاردشت می‌رسد. اما اگر از غرب کشور به کلاردشت سفر جاده‌ای دارید، می‌توانید از رامسر یا رشت خود را به کلاردشت برسانید. در این مسیر، جاده عباس‌آباد به کلاردشت را خواهید دید که یکی از زیباترین مسیرهای گردشگری ایران محسوب می‌شود.

امکان سفر ریلی به کلاردشت وجود ندارد و نزدیکی‌ترین ایستگاه راه‌آهن به کلاردشت در سوادکوه است. بعد از رسیدن به سوادکوه باید با ماشین خود را به کلاردشت برسانید. برای سفر هوایی به کلاردشت نیز باید به نمک‌آبرود یا نوشهر بروید. از نوشهر و نمک‌آبرود تا کلاردشت در حدود یک ساعت و نیم رانندگی باید کنید.

پرسش های متداول درباره کلاردشت

کلاردشت کجاست؟

کلاردشت در غرب استان مازندران واقع شده است.

بهترین زمان سفر به کلاردشت کی است؟

کلاردشت برخلاف دیگر شهرهای شمالی تعداد روزهای شرجی بسیار کمی دارد. بهار و پاییز هوای کلاردشت مطبوع و معتدل است و شدت شرجی بودن هوا بسیار کاهش می‌یابد

معروفترین جاهای دیدنی کلاردشت کدامند؟

دهکده مازیچال، دریاچه ولشت، علم کوه، دریاچه حصارچال

معروف ترین رستوران های کلاردشت کدامند؟

رستوران خلیفه، رستوران اسماعیل سرآشپز، رستوران گیلدا

چطور به کلاردشت برویم؟

یکی از راه‌های دسترسی به کلاردشت، جاده چالوس است. در این جاده، قبل از رسیدن به شهر چالوس باید به سمت کلاردشت تغییر مسیر دهید. فاصله کلاردشت تا تهران حدود ۱۹۰ کیلومتر است که با ۳.۵ ساعت رانندگی به کلاردشت خواهید رسید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا