بوم گردیجاذبه های گردشگریفرهنگیمزه گردی

معرفی شهر محمودآباد

برای اینکه بدانیم محمودآباد کجاست، باید مستقیم به سمت شمال کشور برویم و در حاشیه دریای خزر این شهر ساحلی را پیدا کنیم. شهرستان محمودآباد در استان مازندران قرار دارد و از شرق با بابلسر و فریدون کنار همسایه است. این شهر از شمال و جنوب نیز به دریای خزر و شهرستان آمل می‌رسد و از غرب با شهرستان نور مرز مشترک دارد. محمودآباد یکی از نزدیکترین شهرهای ساحلی به تهران است، به‌طوری که فاصله تهران تا این شهر ساحلی را می‌توان در عرض ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه طی کرد. این فاصله کم تا پایتخت سبب شده است که سالانه هزاران گردشگر و مسافر به دنبال رزرو اقامتگاه و اجاره ویلا در محمودآباد باشند تا بتوانند نهایت استفاده را از زیبایی‌های طبیعت آن ببرند. این شهر از طریق جاده محمودآباد-آمل به جاده هراز وصل می‌شود و نزدیکترین راه برای رسیدن به آن از تهران، جاده هراز است. این شهرستان شامل دو شهر اصلی محمودآباد و سرخ‌رود می‌شود که هر دو به دریا راه دارند.

تاریخچه محمودآباد

تاریخچه شهر محمودآباد را با روستای تاریخی و دیدنی اهلم که در مجاورت آن قرار دارد یکی می‌دانند چراکه محمودآباد وارث و جانشین منطقه اهلم است که در زمان قاجاریان بندری برای شهر آمل بوده است؛ اما درباره قدمت این شهر باید گفت که شهر کنونی محمودآباد سابقه تاریخی چندانی ندارد و شکوه و رونق آن به دوره ناصرالدین‌شاه بازمی‌گردد. این شهر تا قبل از دوره ناصرالدین‌شاه منطقه‌ای بود که تنها دارای یک امامزاده و راه ساحلی شاه بوده است اما احداث بنای کنونی شهر، ساختن کاروانسراها، مساجد، راه‌آهن، ساختمان‌های تجاری و مسکونی آن توسط حاج محمدحسن خان اصفهانی در زمان ناصرالدین‌شاه انجام‌ گرفته است.

محمودآباد
محمودآباد

فرهنگ و آداب‌ورسوم محمودآباد

در محمودآباد طوایف متعددی ازجمله نوری، لاریجانی، فیروزکوهی، ترک، کرد و محمودآبادی ساکن هستند که هرکدام آداب‌ورسوم مخصوص خود را دارند اما اصول همه آن‌ها یکی است. ازجمله برخی رسومات رایج که تقریباً در بین همه اقوام دیده می‌شود می‌توان به شب سیزده تیرماه اشاره کرد. این مراسم که در سیزده تیر ماه برگزار می‌شود در زمان محلی به تیرماه سیزده شو معروف است. در این شب مردم اهالی بعد از شام، سیزده نوع تنقلات آماده کرده و با گرفتن فال حافظ این شب را جشن می‌گیرند دادن هدیه به کودکان همسایه و رهگذران نیز در این شب مرسوم است.
یکی دیگر از رسومات جالب مردم این شهر مراسم مادرمه به معنی قدم‌بخیر است. در این مراسم یک نفر با استخاره انتخاب می‌شود و با در دست داشتن قرآن، سبزه، آینه و آب وارد اتاق‌ها می‌شود. مراسم شب یلدا و پختن آش با ترشی جهت رفع رنج و کسالت در چهارشنبه سوری را نیز می‌توان از دیگر رسومات محمودآباد برشمرد.

شهرها و روستاهای محمودآباد

شهر محمودآباد یکی از شهرهای دیدنی ایران و مرکز شهرستان محمودآباد است. شهرستان محمودآباد نیز یکی از کلان‌شهرهای استان مازندران به شمار می‌رود که دارای دو بخش سرخ‌رود و مرکزی بوده و از پنج دهستان به نام‌های دابوی شمالی، هرازپی شمالی، اهلمرستاق جنوبی، اهلمرستاق شمالی و هرازپی غربی و ۹۱ روستا و آبادی تشکیل شده است. هر یک از روستاها و توابع محمودآباد از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری فراوانی برخوردار هستند و سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط ایران می‌باشند، نام برخی روستاهای شهرستان محمودآباد عبارت‌اند از:
• ارمک‌محله
• آزادمون
• اسداله‌آباد
• اسکنده
• بائوده سفلی
• بائوده علیا
• برجنده
• برجنده به برنجده
• بولیده
• تازه‌آباد
• تجن‌کنار
• ترسیاب

نوشته های مشابه

اقتصاد محمودآباد

محمودآباد یکی از شهرهای ساحلی دریای خزر است که در گذشته اساس اقتصاد آن را صنایع کوچک تشکیل می‌دانند اما امروزه اقتصاد آن مبتنی بر ماهیگیری، گردشگری، سرمایه‌گذاری و کشاورزی است.
کشاورزی: محمودآباد یکی از شهرهای جلگه‌ای جنوب دریای خزر است که به سبب برخورداری از شالیزارهای حاصلخیز به یکی از قطب‌های تولید کننده برنج ایرانی در ایران و جهان تبدیل شده است. ازجمله ارقام معروف برنج‌های این منطقه می‌توان به برنج دم‌سیاه، طارم عطری، نعمت، ندا و فجر اشاره کرد. علاوه بر برنج، مرکبات نیز بخشی دیگر از محصولات کشاورزی این منطقه به شمار می‌رود.
ماهیگیری: شهرهای ساحلی که در کنار دریاها ایجاد شده‌اند، عموماً برای ماهیگیری جای خوبی به شمار می‌روند. اهالی شهر ساحلی محمودآباد نیز از طریق پرورش و صید ماهی امرار و معاش می‌کنند.
گردشگری و سرمایه‌گذاری: محمودآباد با توجه به ساحلی بودن از دیرباز منطقه‌ای خوش‌نشین بوده و سالانه گردشگران بسیاری این شهر را برای گذراندن اوقات تعطیل خود انتخاب می‌کنند. همین گردشگرپذیر بودن این شهر باعث شده خریدوفروش املاک و ویلاسازی از رونق خاصی در شهر برخوردار باشد. ویلاهای متنوعی در این شهر ساخته شده‌اند که باعث شده خریدوفروش ویلا یکی از مشاغل مهم و اصلی مردم این شهر باشد که از طریق آن کسب درآمد می‌کنند.
علاوه بر این موارد، لیم بافی، سبدبافی، محصولات چوبی و سفالگری که ازجمله مشهورترین صنایع دستی این شهر می‌باشند، از دیگر فعالیت‌های اقتصادی شهر محمودآباد محسوب می‌شوند و نقش قابل‌توجهی در توسعه اقتصادی این شهر دارند.

آب و هوای محمودآباد

محمودآباد شهری مرطوب و معتدل است که آب و هوای آن متاثر از دریای خزر، در روزهای گرم شرجی می‌شود. اما در ابتدای بهار و اواخر شهریور هوا بسیار معتدل و مطبوع است و زمان مناسبی برای گشت‌و‌گذار در نوار ساحلی محسوب می‌شود. از سوی دیگر در پاییز و زمستان هوا سرد است و به دلیل بارش‌های فراوان سطح جاده لغزنده خواهد بود. اما این شهر ساحلی مازندران در تمام طول سال گردشگر می‌پذیرد.

بهترین فصل سفر به محمودآباد

محمودآباد شهری برای تمام فصول است. حتی اگر در شرجی‌ترین زمان ممکن که اواسط تابستان است به این شهر ساحلی بروید، آب‌تنی در دریای خزر روح و جان‌تان را سرزنده خواهد کرد! از سوی دیگر شب‌های تابستان هوا بسیار مطبوع می‌شود و از رطوبت آن کاسته خواهد شد. اما اگر هیچ جوره نمی‌توانید هوای شرجی را تحمل کنید، بهترین فصل سفر به محمودآباد برای شما اوایل بهار و اواخر تابستان است که هوا رو به خنکی رفته و دلپذیر می‌شود.

بهترین فصل سفر به محمودآباد
بهترین فصل سفر به محمودآباد
دیدنی‌های محمودآباد

جذاب‌ترین بخش محمودآباد برای گردشگران، دریای بیکران خزر است. در سفر به محمودآباد می‌توانید طلوع و غروب خورشید را در سواحل شنی این شهر تماشا کنید و با آب‌تنی در دریا، لذت سفرتان را تکمیل کنید. اما جاهای دیدنی‌ محمودآباد به دریا محدود نمی‌شود، در این شهر پارک‌های جنگلی و تفرجگاه‌های بسیاری وجود دارد که سفرتان را بسیار خاطره‌انگیز خواهند کرد. در ادامه این بخش از معرفی محمودآباد به شرح جاذبه‌های گردشگری این منطقه می‌پردازیم. با ما همراه باشید

سواحل آبیِ دریا

بی‌تردید یکی از دلایل مهم سفر به شمال کشور دیدن دریای آبی مواج آن است. در سواحل محمودآباد بچه‌های‌تان حسابی سرگرم می‌شوند، چراکه ساختن قلعه‌های شنی ساعت‌ها زمان می‌برد! در کنار دریا به صدای موسیقی امواج گوش دهید و رقص آب را تماشا کنید تا دغدغه‌های زندگی شهری را برای چند ساعت هم شده به دست فراموشی بسپارید.

پارک‌های ساحلی محمودآباد

تصور کنید که وارد پارکی سرسبز شده‌اید که همه جور امکاناتی برای تفریح و ورزش در آن وجود دارد. همینطور که در پارک قدم می‌زنید و به انتهای آن نزدیک می‌شوید، دریا پیش روی‌تان ظاهر می‌شود! پارک‌های ساحلی محمودآباد به دریا وصل می‌شوند و امکان قایق‌سواری و ورزش‌های آبی در سواحل اختصاصی آن‌ها فراهم است. این پارک‌ها شامل پارک لاله، پارک ملت، پارک شهرداری و پارک مرکزی می‌شوند که در سفر خود به این منطقه می‌توانید در آن‌ها اتراق کرده و از امکانات کامل تفریحی و ورزشی آن‌ها لذت ببرید.

سرزمین رویاهای محمودآباد

سرزمین رویاهای محمودآباد، یک شهربازی است که در کنار دریا قرار دارد! در این شهربازی منحصربه‌فرد می‌توانید وسایل بازی مهیجی سوار شوید و در آخر قایق‌سواری کنید تا خاطره‌ای دلچسب از سفرتان به این شهر را به ثبت برسانید. پس از این لحظات هیجان‌انگیز، به یکی از کافی‌شاپ‌ها یا رستوران‌های سرزمین رویاهای محمودآباد بروید تا یک خوراکی خوشمزه نوش‌جان کنید و به تجدید قوا بپردازید.

روستای لاویج

لاویج روستایی همه چیز تمام در قلب مازندران است که جنگل‌های سرسبز و چشمه‌ی آب گرم آن گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. برای این که بدانیم روستای لاویج محمودآباد کجاست، باید ۵۷ کیلومتر از محمودآباد فاصله بگیریم و در حد فاصل دو شهر نور و محمودآباد این روستای جنگلی را پیدا کنیم. در این روستا به پارک جنگلی کشپل بروید و از چشمه‌ی آب گرم آن دیدن کنید. زیبایی و طراوت درختان راشِ سربه‌فلک کشیده که از دیدنی‌های محمودآباد به شمار می‌روند، نظر هر گردشگری را جلب می‌کند. همچنین چشمه‌ی کشپل نیز به دلیل خواص درمانی که دارد از اهمیت ویژه‌ای در این منطقه برخوردار است.

روستای لاویج
روستای لاویج

آبشار آب پری

اگر از سمت محمودآباد به سمت شهرهای رویان و نور حرکت کنید، به منطقه زیبای آب پری می‌رسید. آبشاری به همین نام نیز در این منطقه وجود دارد که از جاذبه‌های گردشگری مازندران محسوب می‌شود و طبیعت بکر اطراف آن دلِ گردشگران را می‌برد. در اطراف این آبشار که لب جاده واقع شده است، درختان متراکمی وجود دارند که سبب شده‌اند دمای این منطقه به نسبت شهر محمودآباد پایین‌تر باشد. در نتیجه اگر در سفر هوس هوای سرد و خنک کردید به منطقه آب‌پری در نزدیکی محمودآباد سر بزنید.

روستای جنگلی اهلم

یکی دیگر از دیدنی‌های محمودآباد جنگل‌های روستای اهلم است. برای اینکه بدانید روستای اهلم محمودآباد کجاست، باید ابتدا به سمت غرب و شهر نور حرکت کنید و پس از ۱۱ کیلومتر به این روستای جنگلی برسید. جنگل‌های روستا در قسمت جنوبی آن واقع شده‌اند و جاده‌ای آسفالته در میان درختان کشیده شده است که این منطقه را رویایی‌تر از همیشه می‌کند. روستای جنگلی اهلم یکی از توریستی‌ترین مناطق محمودآباد است که گردشگران بسیاری را به این منطقه می‌کشاند.

پارک جنگلی تشبندان

روستای تشبندان محمودآباد نیز یکی دیگر از مناطق جنگلی و سرسبز است که در مسیر جاده آمل به محمودآباد قرار دارد. در این روستا به پارک جنگلی تشبندان بروید و از صدای آواز پرندگان بر روی درختان تنومند و متراکم محله لذت ببرید.

تپه‌های باستانی سرخ‌رود

در بخش جنوبی شهر سرخ‌رودِ شهرستان محمودآباد، دو تپه باستانی با نام تپه‌های  قلاتکی وجود دارند که از دیدنی‌‌های تاریخی این منطقه به حساب می‌آیند. اگر بر روی این تپه‌ها بروید، چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای از طبیعت اطراف مشاهده می‌کنید. ارتفاع زیاد دو تپه سبب شده بود که در دوران اشکانیان از آن‌ها به عنوان قلعه‌های نظامی استفاده کنند.

تالاب سرخ‌رود

یکی دیگر از دیدنی‌های شهرستان محمودآباد، تالاب سرخ‌رود است. این تالاب زیبا که در دلِ طبیعتی بکر قرار دارد، محل زندگی و استراحت برخی از آبزیان و پرندگان کمیاب محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید با قوهای مهاجر عکس یادگاری بگیرید، در پاییز و زمستان به این منطقه از محمودآباد سر بزنید!

روستای بونده

روستاهای محمودآباد یکی از  دیگری زیباتر و سرسبزتر هستند. در روستای بونده، جنگلی با همین نام قرار دارد که طبیعت بکر و پوشش گیاهی متراکم و سرسبز آن زبانزد است. در طول سال و به خصوص ایام نوروز گردشگران بسیاری به روستای بونده سفر کرده و چند روزی را در این روستای رویایی اقامت می‌کنند. جنگل بونده در فاصله ۲۰ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد و در جاده آمل به محمودآباد واقع شده است.

پارک جنگلی طاهباز

پارک‌های محمودآباد بسیار زیبا و متمایز هستند. برخی از آن‌ها ساحل اختصاصی دارند و برخی دیگر هیجان را به لب دریا کشانده‌اند اما پارک طاهباز از ۲ هکتار جنگل به وجود آمده است! شما می‌توانید در عین حال که از قدم زدن در جنگل لذت می‌برید، با خیال راحت در آن اتراق کرده و به تفریح و استراحت بپردازید. در این پارک از امکانات ورزشی، تفریحی، مکان نصب چادر، رستوران و… برخوردار خواهید بود. برای این که بدانید پارک جنگلی طاهباز محمودآباد کجاست، به سمت جاده آمل به محمودآباد حرکت کنید و سرِ خیابان منتظری به این پارک جنگلی سرسبز برسید.

سوغات و صنایع دستی محمودآباد

هدیه دادن و هدیه گرفتن همیشه لذت‌بخش است. اما اگر هدیه‌ای در هنگام مسافرت خریداری شود، ارزشش چند برابر می‌شود. چراکه نشان می‌دهد شما در هنگام سفر و تفریح نیز به یاد عزیزان‌تان بوده‌اید. در سفر به شهر ساحلی محمودآباد نیز می‌توانید هدایای متنوعی برای دوستان‌تان خریداری کنید. بهترین و مشهورترین سوغاتی‌های محمودآباد برنج درجه یک و ماهی‌های تر و تازه آن هستند. در مدت اقامت در محمودآباد نیز می‌توانید ماهی و پلوی خوشمزه‌ای درست کرده و یک غذای ویژه و همه‌ چیز تمام نوش جان کنید.

از دیگر خوراکی‌های خوشمزه محمودآباد می‌توان به ترشی‌های محلی، مربای پرتقال، شربت بهارنارنج، انار جنگلی، کلوچه و شیرینی‌های محلی آن اشاره کرد. علاوه بر این، سوغاتی‌های دیگری نیز در این شهر یافت می‌شوند که هم ارزش هنری دارند و هم  هدیه‌ای بی‌نظیر برای عزیزان‌تان خواهند بود. در ادامه این بخش از معرفی محمودآباد به توضیح صنایع دستی آن می‌پردازیم.

صنایع دستی محمود آباد

از فراموش نشدنی های این سفر خرید سوغات و صنایع دستی محمودآباد است. برای خریدن سوغاتی حتما به بازار سنتی محمودآباد بروید و هنرِ دست اهالی این شهر را تماشا کنید. گزینه‌های مختلفی پیش روی‌تان خواهد بود فقط کافیست بدانید که چه می‌خواهید! یک کلاه حصیری، یک ظرف چوبی، گلیم یا جاجیم و حتی سازهای کوچک چوبی که به دست بومیان منطقه ساخته شده‌اند را می‌توانید به عنوان هدیه برای عزیزان‌تان خریداری کنید. اهالی محمودآباد از دیرباز تاکنون با چوب درختان دست‌سازه‌های زیبایی خلق می‌کنند و از سوی دیگر به جای استفاده از پلاستیک‌ها از سبدهای حصیری بهره می‌برند تا به طبیعت زیبای محل زندگی‌شان احترام بگذارند. در سفر به این شهر زیبا از این سبدها و ظروفی که از دلِ طبیعت مازندران ساخته شده‌اند، غافل نشوید و فرصت خرید آن‌ها را غنیمت شمرید.

صنایع دستی محمود آباد
صنایع دستی محمود آباد

غذاهای محلی محمودآباد

بدون شک یکی از بهترین لحظات سفر به شهرهای شمالی لحظه چشیدن غذاهای محلی و خوشمزه آن است. در سفر به محمودآباد لذت خوردن غذاهای محلی آن که شامل خورشت سیر انار، نازخاتون، باقالا وابیج، کدو بره، بشته واش، مالابیج، بیج بیج، کئی پلا و… می‌شود را از دست ندهید. چراکه غذا خوردن در همه حالی می‌چسبد اما در سفر و در نزدیکی جنگل و دریا چیز دیگری است!

رستوران‌های محمودآباد

سالانه هزاران نفر به محمودآباد سفر می‌کنند و یکی از تفریحاتشان خوردن غذاهای خوشمزه و درجه یک این شهر است. به همین خاطر ده‌ها رستوران در این شهر کوچک ساحلی تاسیس شده‌اند تا جوابگوی حجم بالای مسافران باشند. در ادامه این بخش از معرفی محمودآباد به چند مورد از این رستوران‌ها اشاره می‌کنیم.

رستوران هودین

رستوران هودین در خیابان اصلی شهر واقع شده و دارای غذاهای کبابی و محلی خوشمزه است. در این رستوران کته کباب ماهی سفارش دهید و حسابی دلی از عزا دربیاورید!

رستوران چاشت

رستوران چاشت یکی دیگر از رستوران‌های محمودآباد است که لوکیشن خوبی برای عکاسی محسوب می‌شود. دکوراسیون داخلی این رستوران از چوب ساخته شده و رستورانی کاملا سنتی است. برای اینکه بدانید رستوران چاشت محمودآباد کجاست، به سمت جاده‌ی محمودآباد به سمت نور حرکت کنید. این رستوران بعد از مجتمع نارنجستان واقع شده است.

رستوران نارنجستان

مجتمع نارنجستان محمودآباد بسیار مشهور و کامل است. به طوری که دارای هتل و اقامتگاه‌های ساحلی بوده و یک رستوران نیز دارد. این مجتمع را می‌توانید در کیلومتر ۷ جاده محمودآباد به نور پیدا کنید.

مراکز خرید محمودآباد

یکی از جذابیت‌های سفر به محمودآباد، دیدن بازار روز آن است. در این بازار، فروشنده‌ها از افراد محلی و روستاییان هستند که محصولات و دسترنج خودشان را برای عرضه به گردشگران آماده کرده‌اند. سبزی‌های محلی، ترشی و تره‌بار رنگارنگ از جمله چیزهایی هستند که می‌توانید از این بازار تهیه کنید. در بازار روز محمودآباد از حس طراوت و سرزندگی سرشار خواهید شد و تمام انتظاراتی که از یک بازار شمالی دارید، برآورده خواهد شد.

مراکز خرید محمودآباد
مراکز خرید محمودآباد

یکی دیگر از بازارهای این شهر، بازار ماهی‌‌فروشان است. در این بازار انواع و اقسام ماهی‌های دریای خزر شامل ماهی‌ سفید، اوزون‌برون و کپور را می‌توانید خریداری کنید. ماهی‌های عرضه شده در این بازار بسیار تازه هستند و معمولا در همان روز صید شده‌اند. علاوه بر این اگر احتیاج به خرید هر نوع صنایع‌ دستی، وسیله خانه و پوشاک داشتید نیز می‌توانید به مراکز خرید الغدیر و ولیعصر مراجعه کنید.

اقامت در محمودآباد

همانطور که گفته شد، در هر زمان از سال گردشگران بسیاری راهی سفر به شهر ساحلی محمودآباد می‌شوند. به همین علت اقامتگاه‌های بسیاری در این شهر ساخته شده‌اند تا مسافران با خیالی آسوده به این منطقه از کشور سفر کنند و نگران کمبود جا نباشند. در این شهر گزینه‌های مختلفی شامل هتل‌ها، آپارتمان‌های مبله، ویلاهایی با ساحل اختصاصی و سوئیت‌های نقلی و ارزان در اختیارتان قرار دارد تا اقامتگاهی متناسب با بودجه و سلیقه خودتان انتخاب کنید. البته در روزهای تعطیل رسمی و عید نوروز بهتر است پیش از آغاز سفر اقامتگاه خود را در یکی از وبسایت‌های معتبر اجاره ویلا در شمال رزرو کنید تا دغدغه پیدا کردن جا را در آن شلوغی‌ها نداشته باشید.

راه‌های دسترسی به محمودآباد

فاصله تهران تا محمودآباد حدود ۲۰۰ کیلومتر است و با خودروی شخصی این مسیر ۳ ساعت و نیم طول می‌کشد. اگر پایتخت را مبدا سفر فرض کنیم، برای رسیدن به محمودآباد باید ابتدا به سمت شرق تهران و رودهن حرکت کنید. پس از آن وارد جاده هراز شوید و مسیر رسیدن به محمودآباد را طی کنید. در ادامه این بخش از معرفی محمودآباد به روش‌های مختلف رسیدن به این شهر توریستی مازندران اشاره می‌کنیم.

سفر با هواپیما

محمودآباد فرودگاه ندارد اما شما می‌توانید از تهران به فرودگاه مهرآباد رفته و از آن‌جا به یکی از فرودگاه‌های شهرهای مازندران مثلا نوشهر بروید. باقی مسیر را باید با تاکسی یا اتوبوس‌‌های بین شهری طی کنید.

سفر با خودرو شخصی

اگر امکان استفاده از خودروی شخصی را دارید، در یکی از تعطیلات‌تان دل به جاده هراز بزنید و از زیبایی‌های مسیر رسیدن به محمودآباد لذت ببرید. از شمال شهر دماوند، دره مشاء، آبعلی، امامزاده هاشم، پلور، آب اسک، رینه، لاریجان و در نهایت آمل عبور کنید تا به محمودآباد برسید.

سفر با قطار

برای سفر به محمودآباد با قطار نیز باید از ایستگاه‌های شهرهای مجاور استفاده کنید. چراکه این شهر ایستگاه قطار ندارد. باقی مسیر تا محمودآباد را می‌توانید با اتوبوس و تاکسی طی کنید.

سفر با قطار
سفر با قطار

سفر با اتوبوس

در پایتخت به ترمینال شرق تهرانپارس بروید و اتوبوس‌های محمودآباد را سوار شوید. این اتوبوس‌ها از جاده هراز به سمت محمودآباد حرکت می‌کنند و حدود ۵ ساعت بعد به مقصد می‌رسند. در این روش هزینه‌های سفر به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

نکاتی که در سفر به محمودآباد لازم است بدانید

  • در سفرتان به محمودآباد و گشت‌وگذار در اطراف ساحل دریای خزر حتماً از وسایل ضروری ازجمله ضد آفتاب و کلاه استفاده کنید تا پوستتان آسیب نبیند.
  • محمودآباد سرشار از جاهای دیدنی است، برای اینکه در سفرتان به این شهر بیشترین لذت را ببرید بهتر است قبل از سفر لیستی از جاذبه‌های دیدنی محمودآباد که مایل هستید از آن‌ها دیدن کنید را تهیه کنید.
  • با توجه به اینکه محمودآباد دارای اقامتگاه‌های متنوعی است برای اینکه در سفرتان دچار سردرگمی نشوید بهتر است قبل از سفر محل اقامتتان را رزرو کنید. بوم رنت پلتفرم رزرو قطعی اقامتگاه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا